Mažųjų bendrijų (MB) ir individualių įmonių (IĮ) mokami mokesčiai:

Pagrindiniai mažųjų bendrijų (MB) mokesčiai yra šie:

  1. Pelno mokestis
  2. Pridėtinės vertės mokestis (PVM)
  3. Sodros mokesčiai (VSD ir PSD)
  4. Gyventojų pajamų mokestis (GPM)
  5. Įmokos į garantinį fondą

 

  1. Pelno mokestis. Standartinis pelno mokesčio tarifas – 15 proc. Tačiau MB gali taikyti lengvatinį 5 proc. pelno mokesčio tarifą, jeigu:
  • vidutinis sąrašuose esančių darbuotojų skaičius neviršija 10 žmonių ir
  • mokestinio laikotarpio pajamos neviršija 300 000 eurų

Šios nuostatos netaikomos:

1) vienetams (individualioms (personalinėms) įmonėms), kurių dalyvis ar jo šeimos nariai yra ir kitų vienetų (individualių (personalinių) įmonių) dalyviai;

2) vienetams (individualioms (personalinėms) įmonėms), kurių dalyvis ir (arba) jo šeimos nariai paskutinę mokestinio laikotarpio dieną valdo daugiau kaip 50 procentų akcijų (dalių, pajų) kituose vienetuose, ir vienetams, kuriuose vieneto (individualios (personalinės) įmonės) dalyvis ir (arba) jo šeimos nariai paskutinę mokestinio laikotarpio dieną valdo daugiau kaip 50 procentų akcijų (dalių, pajų);

3) vienetams, kuriuose tas pats dalyvis paskutinę mokestinio laikotarpio dieną valdo daugiau kaip 50 procentų akcijų (dalių, pajų);

4) vienetams, kuriuose tie patys dalyviai kartu paskutinę mokestinio laikotarpio dieną valdo daugiau kaip 50 procentų akcijų (dalių, pajų).

 

  1. Pridėtinės vertės mokestis (PVM). Standartinis PVM tarifas – 21 proc.

MB privalo registruotis PVM mokėtoja, jeigu bendra atlygio už vykdant ekonominę veiklą šalies teritorijoje patiektas prekes ir (arba) suteiktas paslaugas suma per metus (paskutinius 12 mėnesių) viršijo 45 000 eurų (iki euro įvedimo, t.y. iki 2014 m. gruodžio 31 d. – 155 000 Lt). PVM turi būti pradėtas skaičiuoti nuo to mėnesio, kurį minėta riba buvo viršyta. PVM turi būti apskaičiuojamas už visas patiektas prekes ir (arba) pateiktas paslaugas, dėl kurių tiekimo (teikimo) nurodytoji riba buvo viršyta.

Kai tas pats asmuo (vienas ar kartu su kitais asmenimis, kurie pagal PVM įstatymą laikomi su juo susijusiais) kontroliuoja keletą juridinių asmenų, visi jo kontroliuojami juridiniai asmenys ir jis pats (jeigu jis pats vykdo ekonominę veiklą) privalo pateikti prašymus įregistruoti juos PVM mokėtojais, jeigu bendra visų jų gauta ar gautina atlygio už vykdant ekonominę veiklą patiektas prekes ir (arba) suteiktas paslaugas suma per metus (paskutinius 12 mėnesių) viršijo 45 000 eurų ribą, neatsižvelgiant į tai, kad kiekvieno tokio asmens ar dalies jų gauto ar gautino atlygio suma yra mažesnė už nustatytą ribą.

MB taip pat privalo registruotis PVM mokėtoja, jeigu visų MB įsigytų iš kitų valstybių narių prekių (išskyrus naujas transporto priemones ar akcizais apmokestinamas prekes) vertė (neįskaitant PVM, sumokėto ar mokėtino valstybėje narėje, iš kurios prekės atgabentos) praėjusiais kalendoriniais metais viršijo 14 000 eurų ar einamaisiais kalendoriniais metais numatoma šią ribą viršyti.

 

  1. SODROS mokesčiai:

SODROS įmokos mokamos dvejopai:

  • nuo asmeniniams poreikiams išimamos sumos

arba

  • nuo asmeniniams poreikiams išimamos sumos, kuri negali būti mažesnė kaip minimalioji mėnesinė alga (MMA). Nuo 2016 m. liepos 1 d. – 380 Eur.

 

Pirmuoju atveju už MB narius įmokas reikia mokėti tik jeigu lėšos yra išimamos asmeniniams poreikiams. Jeigu lėšos nėra išimamos, įmokų mokėti nereikia.

Šis įmokų mokėjimo būdas MB nariams yra taikomas jeigu:

  • MB veikia pirmuosius metus;
  • MB narys yra ne vyresnis nei 29 metų (taikoma už laikotarpį iki kalendorinių metų pabaigos, kai asmeniui sukanka 29 metai);
  • jam paskirta senatvės arba netekto darbingumo (invalidumo) pensija Lietuvoje arba kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje;
  • jeigu įmokos už narį jau sumokėtos (pvz., dirbant pagal darbo sutartį);
  • jei narys pats sumokėjo įmokas kaip individualia veikla užsiimantis asmuo (išskyrus dirbančius su verslo liudijimais);
  • turi bankrutuojančios arba bankrutavusios bendrijos statusą;
  • narys yra laisvės atėmimo vietoje arba teismo sprendimu yra specializuotoje psichikos sveiktos priežiūros įstaigoje.

 

Už visus kitus MB narius socialinio draudimo įmokas privalu mokėti nuo sumos ne mažesnės nei MMA, net jeigu lėšos asmeniniams poreikiams nėra išimamos.

Tuo atveju, kai tas pats asmuo yra kelių MB narys, prievolė už jį mokėti socialinio draudimo įmokas numatyta tai MB, kuri įregistruota anksčiausiai.

Jeigu MB veiklos nevykdo ir yra tai deklaravusi, minėtos įstatymo nuostatos netaikomos ir už tokių MB narius įmokų mokėti nereikia.

 

VSD įmokos tarifas 30,8 proc. dydžio tarifas (nuo 2017 m. liepos 1 d. – 30,3 proc.).

Tuo atveju, kai mažosios bendrijos narys pensijų kaupime dalyvauja mokėdamas papildomas kaupiamąsias pensijų įmokas savo lėšomis, VSD įmokų tarifas yra 32,8 proc. (nuo 2017 m. liepos 1 d. – 32,3 proc.).

Taip pat mokamos ir PSD įmokos. Jų tarifas 9 proc. Jos apskaičiuojamos nuo tos pačios bazės kaip ir VSD įmokos.

 

Jeigu MB laikinai nevykdo veiklos ir apie tai yra informavusi VMI arba turi likviduojamos ar bankrutuojančios įmonės statusą, MB nariai už save moka 9 proc. MMA dydžio sveikatos draudimo įmokas, jeigu jie nepriklauso asmenims, išvardytiems Sveikatos draudimo įstatymo 17 str. 1 – 8 dalyse ir 6 str. 4 dalyje.

 

MB vadovams, kurie pagal MB įstatymą nėra tų MB nariai, socialinio draudimo įmokos apskaičiuojamos pagal civilinę (paslaugų) sutartį už vadovavimo veiklą gautas pajamas, nuo kurių skaičiuojamas gyventojų pajamų mokestis pagal Gyventojų pajamų mokesčio įstatymą.

Valstybinio socialinio draudimo įmokos už MB vadovus, kurie pagal MB įstatymą nėra tų MB nariai, pensijų socialiniam draudimui mokamos tokia pačia tvarka, kokia mokama už asmenis, turinčius darbo santykius arba savo esme atitinkančius darbo santykius, tokiu nustatytu tarifu – 26,3 proc. (nuo 2017 m. liepos 1 d. – 25,3 proc.). Tuo atveju, kai asmuo pensijų kaupime dalyvauja mokėdamas papildomas kaupiamąsias pensijų įmokas savo lėšomis, VSD įmokų tarifas yra – 28,3 proc. (nuo 2017 m. liepos 1 d. – 27,3 proc.).

 

  1. Gyventojų pajamų mokestis (GPM). GPM tarifas – 15 proc.
  • Jei MB išmoka A klasės pajamas, tai prievolė išskaičiuoti GPM, jį sumokėti į biudžetą bei gautas pajamas deklaruoti FR0572 formos deklaracijoje tenka MB.
  • Jei MB išmoka B klasės pajamas, tuomet prievolė apskaičiuoti GPM, jį sumokėti į biudžetą bei gautas pajamas deklaruoti tenka pajamas gaunančiam asmeniui metams pasibaigus iki gegužės 1 d. metinėje pajamų deklaracijoje (GPM308 formoje), MB narys gali pasirinkti, kokią sumą laikyti su darbo santykiais susijusiomis pajamomis, kuri neturi viršyti nustatytų „lubų“, t.y. 20688 Eur, tačiau MB taip pat GPMĮ nustatyta tvarka teikia pažymą FR0471 apie išmokėtas B klasės pajamas (02 kodas – darbo užmokestis, 26 kodas – pajamos iš paskirstyto pelno).

 

  1. Įmokos į garantinį fondą. Tarifas – 0,2 proc.

MB įmokas moka nuo priskaičiuoto darbuotojams darbo užmokesčio (nuo kurio skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos).

Įmokos į garantinį fondą nėra mokamos nuo MB vadovo ar narių gautų pajamų.

 

Pagrindiniai individualių įmonių (IĮ) mokami mokesčiai yra šie:

  1. Pelno mokestis
  2. Pridėtinės vertės mokestis (PVM)
  3. Sodros mokesčiai (VSD ir PSD)
  4. Gyventojų pajamų mokestis (GPM)
  5. Įmokos į garantinį fondą

 

  1. Pelno mokestis.

Pagal Pelno mokesčio įstatymo 7 str. 1 d. IĮ pajamos pripažįstamos taikant:

  • kaupimo apskaitos principą;
  • pinigų apskaitos principą.

Taikant pajamų ir sąnaudų kaupimo apskaitos principą, pajamos laikomos uždirbtomis, kai turtas (prekės) išsiųstos ar perduotos pirkėjo nuosavybėn ir perduota su tuo turtu (prekėmis) susijusi nauda bei rizika, o paslaugos (paslaugų dalis) ar darbai yra atlikti, o sąnaudos tada, kai jos patiriamos, neatsižvelgiant į pinigų gavimą ar išmokėjimą.

Taikant pinigų apskaitos principą, Lietuvos vieneto pajamos pripažįstamos faktišku pajamų gavimo momentu. Pinigų apskaitos principą gali taikyti naujai registruotos IĮ, jeigu numato, kad jų pajamos per mokestinį laikotarpį nebus didesnės kaip 30 000 Eur. Pajamas pripažįstant pagal pinigų apskaitos principą, sąnaudos pripažįstamos taikant kaupimo ir palyginimo principus.

Jeigu IĮ nuo steigimo pradžios taikė kaupimo apskaitos principą arba prie šio principo perėjo pagal PMĮ įstatymo nuostatas, tai ji negali kaupimo pincipo keisti į pinigų apskaitos principą iki IĮ likvidavimo arba pabaigos, neatsižvelgiant į tai, kad mokestinių laikotarpių pajamos neviršija 30 000 Eur.

IĮ, kuri pagal PMĮ 9 str. nuostatas turi teisę pajamas pripažinti pinigų gavimo momentu, gali pati savanoriškai pereiti prie pajamų pripažinimo pagal kaupimo apskaitos principą.

Kai IĮ nuo pajamų pripažinimo pagal pinigų apskaitos principą pereina prie pajamų pripažinimo pagal kaupimo apskaitos principą, tai nesumokėtos pirkėjų skolos į pajamas įtraukiamos tuo metu, kai jos sumokamos.

Jei pirkėjai per 3 metus nuo to mokestinio laikotarpio, kurį IĮ perėjo prie kaupimo apskaitos principo, pradžios neatsiskaito, tai šios nesumokėtos skolos į IĮ pajamas įtraukiamos trečiaisiais metais.

Pelno mokestis deklaruojamas pasibaigus mokestiniam laikotarpiui, iki kito mokestinio laikotarpio birželio 15 d.

Standartinis pelno mokesčio tarifas – 15 proc. Tačiau IĮ gali taikyti lengvatinį 5 proc. pelno mokesčio tarifą, jeigu:

  • vidutinis sąrašuose esančių darbuotojų skaičius neviršija 10 žmonių ir
  • mokestinio laikotarpio pajamos neviršija 300 000 eurų

Šios nuostatos netaikomos:

1) vienetams (individualioms (personalinėms) įmonėms), kurių dalyvis ar jo šeimos nariai yra ir kitų vienetų (individualių (personalinių) įmonių) dalyviai;

2) vienetams (individualioms (personalinėms) įmonėms), kurių dalyvis ir (arba) jo šeimos nariai paskutinę mokestinio laikotarpio dieną valdo daugiau kaip 50 procentų akcijų (dalių, pajų) kituose vienetuose, ir vienetams, kuriuose vieneto (individualios (personalinės) įmonės) dalyvis ir (arba) jo šeimos nariai paskutinę mokestinio laikotarpio dieną valdo daugiau kaip 50 procentų akcijų (dalių, pajų);

3) vienetams, kuriuose tas pats dalyvis paskutinę mokestinio laikotarpio dieną valdo daugiau kaip 50 procentų akcijų (dalių, pajų);

4) vienetams, kuriuose tie patys dalyviai kartu paskutinę mokestinio laikotarpio dieną valdo daugiau kaip 50 procentų akcijų (dalių, pajų).

 

  1. Pridėtinės vertės mokestis (PVM). Standartinis PVM tarifas – 21 proc.

IĮ privalo registruotis PVM mokėtoja, jeigu bendra atlygio už vykdant ekonominę veiklą šalies teritorijoje patiektas prekes ir (arba) suteiktas paslaugas suma per metus (paskutinius 12 mėnesių) viršijo 45 000 eurų (iki euro įvedimo, t.y. iki 2014 m. gruodžio 31 d. – 155 000 Lt). PVM turi būti pradėtas skaičiuoti nuo to mėnesio, kurį minėta riba buvo viršyta. PVM turi būti apskaičiuojamas už visas patiektas prekes ir (arba) pateiktas paslaugas, dėl kurių tiekimo (teikimo) nurodytoji riba buvo viršyta.

Kai tas pats asmuo (vienas ar kartu su kitais asmenimis, kurie pagal PVM įstatymą laikomi su juo susijusiais) kontroliuoja keletą juridinių asmenų, visi jo kontroliuojami juridiniai asmenys ir jis pats (jeigu jis pats vykdo ekonominę veiklą) privalo pateikti prašymus įregistruoti juos PVM mokėtojais, jeigu bendra visų jų gauta ar gautina atlygio už vykdant ekonominę veiklą patiektas prekes ir (arba) suteiktas paslaugas suma per metus (paskutinius 12 mėnesių) viršijo 45 000 eurų ribą, neatsižvelgiant į tai, kad kiekvieno tokio asmens ar dalies jų gauto ar gautino atlygio suma yra mažesnė už nustatytą ribą.

IĮ taip pat privalo registruotis PVM mokėtoja, jeigu visų IĮ įsigytų iš kitų valstybių narių prekių (išskyrus naujas transporto priemones ar akcizais apmokestinamas prekes) vertė (neįskaitant PVM, sumokėto ar mokėtino valstybėje narėje, iš kurios prekės atgabentos) praėjusiais kalendoriniais metais viršijo 14 000 eurų ar einamaisiais kalendoriniais metais numatoma šią ribą viršyti.

 

  1. SODROS mokesčiai (VSD ir PSD).

VSD įmokų tarifas:

30,8 proc. tarifas (nuo 2017 m. liepos 1 d. – 30,3 proc.);

32,8 proc. (nuo 2017 m. liepos 1 d. 32,3 proc.), jei asmuo pensijų kaupime dalyvauja mokėdamas papildomas kaupiamąsias pensijų įmokas savo lėšomis.

PSD įmokos tarifas:

​​9 proc. nuo MMA.

Įmokos „Sodrai“ mokamos nuo įmonės savininko asmeniniams poreikiams (susijusiems su darbo santykiais) išsiimamos sumos, tačiau įmokos negali būti didesnės arba mažesnės už žemiau nurodytus dydžius.

Per metus įmokos negali būti apskaičiuotos nuo didesnės sumos nei 28 praėjusių metų VDU – 20753,60 Eur (741,2 Eur X 28).​

 

Maksimali metinė VSD įmoka – 6392,11 Eur (kai tarifas 30,8 proc.)

Maksimali metinė PSD įmoka – 1867,82 Eur.

Per metus įmokos negali būti apskaičiuotos nuo mažesnės sumos nei 12 MMA.

 

Minimali metinė VSD įmoka – 1349,04 Eur (kai tarifas 30,8 proc.)

Minimali metinė PSD įmoka – 394,2 Eur.

 

  1. Gyventojų pajamų mokestis (GPM). GPM tarifas – 15 proc.

IĮ savininko pajamoms apmokestinti taikomas 15 proc. GPM tarifas.

 

  1. Įmokos į garantinį fondą. Tarifas – 0,2 proc.

IĮ įmokas moka nuo priskaičiuoto darbuotojams darbo užmokesčio (nuo kurio skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos).

 

Mažųjų bendrijų (MB) ir individualių įmonių (IĮ) mokamų mokesčių palyginimas:

MB ir IĮ taikomi vienodi (pelno, pridėtinės vertės ir gyventojų pajamų) mokesčiai ir jų lengvatos.

Skaičiuojant MB mokesčius, pagrindiniai skirtumai yra tik dėl atsiskaitymo su MB nariais ir MB vadovu. MB vadovo darbo užmokestis apmokestinamas tik 15 proc. GPM, nuo jo neskaičiuojamos VDS ir PSD įmokos. Dar vienas svarbus aspektas – nesėkmės atveju MB nariai nerizikuoja savo asmeniniu turtu, nes MB yra ribotos civilinės atsakomybės juridinis asmuo.

Nuo 2015 m. gegužės 28 d. įvykus esminiams pokyčiams, kai įsigaliojo MBĮ 7 str. 4 d. pakeitimas („MB narys negali turėti darbo santykių su MB, taip pat sudaryti su ja civilinių sutarčių dėl paslaugų mažajai bendrijai teikimo ar darbų atlikimo, išskyrus vadovaujantis šios įstatymo 22 str. 2 d. su MB vadovu sudaromą civilinę (paslaugų) sutartį“), MB tapo nebe tokia patraukli verslo orgnizavimo forma.

 

UAB “Juriscon” teisininkai