Užsienio įmonės, siekiančios vykdyti verslą Lietuvoje, dažnai sprendžia, ar steigti dukterinę įmonę ar filialą? Užsienio įmonėms svarstant įsteigti įmonę arba filialą Lietuvoje, rekomenduojame įvertinti šias abi teisines formas (steigimo procedūrą, jos sudėtingumą bei trukmę, atsakomybės bei mokesčių klausimus).
Iš esmės steigimo procedūros yra gana panašios. Steigiant filialą, dokumentų, reikalingų iš steigėjo sąrašas yra platesnis nei steigiant dukterinę įmonę (be steigėjo išrašo iš užsienio juridinių asmenų registro ir kitų steigimo dokumentų, papildomai būtina pateikti metines finansines ataskaitas). Taip pat steigiant filialą nėra formuojamas įstatinis kapitalas, todėl nėra reikalavimo įnešti įstatinio kapitalo į kaupiamąją sąskaitą.
Įsteigus filialą, už filialo valdymą yra atsakingas filialo vadovas, kurio statusas yra prilygintinas įmonės valdymo organo statusui. Taigi, valdymo prasme, dukterinės įmonės steigimas yra patrauklesnis variantas dėl platesnių valdymo organų kompetencijų.
Esminis skirtumas tarp dukterinės įmonės ir filialo steigimo yra susijęs su atsakomybe. Atsakomybės prasme palankesnė veiklos forma yra dukterinė įmonė, nes tai yra ribotos atsakomybės juridinis asmuo, kuris atsako tik savo turtu ir tik labai išimtinais atvejais išieškojimas gali būti nukreipiamas į įmonės akcininką (steigėją). Tuo tarpu, susiklosčius situacijai, kad filialas turi tam tikrų skolų ar neįvykdytų įsipareigojimų, reikalavimo teisę turintis asmuo (kreditorius) turėtų teisę išieškojimą nukreipti ne tik į filialo, bet ir į steigėjo turtą.
Svarbu pažymėti, jog steigiant filialą atsiranda prievolė tiek filialui, tiek ir užsienio įmonei, steigiančiai filialą, registruotis mokesčių mokėtoju Lietuvoje. Be to, užsienio įmonė privalo gauti PVM mokėtojo kodą Lietuvoje.
Tuo tarpu steigiant dukterinę įmonę, ši yra automatiškai įtraukiama į Lietuvos mokesčių mokėtojų registrą, o prievolė registruotis PVM mokėtoju atsiranda, kai einamaisiais arba praėjusiais kalendoriniais metais bendra iš Lietuvos Respublikos teritorijoje vykdomos PVM apmokestinamos ekonominės veiklos gauto (gautino) atlygio suma viršija 45 000 Eur arba kai per praėjusius ir einamuosius kalendorinius metus įmonė planuoja įsigyti prekių iš kitų valstybių narių už daugiau kaip 14 000 Eur ir kitais atvejais.
Privalumas steigiant įmonę pasireiškia ir tuo, kad jei kontroliuojančioji bendrovė valdo ne mažiau kaip 10% akcijų ne trumpiau kaip 12 mėn., išmokėti dividendai kontroliuojančiajai bendrovei nėra apmokestinami. Tuo tarpu filialai dividendų išmokėti negali, kadangi filialas nėra juridinis asmuo.
Taigi, apibendrinant galima būtų teigti, jog patrauklesnis variantas yra dukterinės įmonės steigimas Lietuvoje