Prokūros ir įgaliojimo panašumai ir skirtumai

Jeigu norėtume parinkti sinonimą prokūros sampratai geriausiai tinkantis žodis būtų – įgaliojimas, nes tai iš esmės dokumentas suteikiantis teisę atstovauti juridinio asmens interesus. Tačiau prokūros išdavimui ir veikiančio pagal prokūrą asmens  veiksmų reglamentavimui skiriamas atskiras Civilinio kodekso antros knygos 3 skirsnis. Todėl šiame straipsnyje apžvelgsime prokūros išdavimo taisykles, prokuristo įgaliojimus ir kitus prokūros ypatumus.

Skirtingai nuo įgaliojimo, kurį  įstatymų nustatytu būdu patvirtinta išduoti gali ir fizinis asmuo, prokūra išduodama tik juridinio asmens ir tik tuomet, kai jo įstatuose numatytas prokuristo institutas. Jeigu juridinio asmens (UAB, MB) įstatuose  prokuristas nėra numatytas, reikalinga atlikti įstatų keitimo procedūrą. Prokūra suteikia teisę atstovaujamojo vardu ir dėl jo interesų atlikti visus teisinius veiksmus, susijusius su juridinio asmens verslu , taip pat atstovauti juridinį asmenį (UAB, MB) teisme.  Prokūra išduodama rašytine forma, pasirašyta juridinio asmens kompetentingo atstovo ir turi būti registruojama VĮ „Registrų centre“. Prokūristas nebūtinai turi būti atstovaujamos įmonės (UAB, MB) darbuotoju. Prokūristo teisės nėra tapačios juridinio asmens vadovo teisėms ir kodeksas numato griežtus ribojimus prokuristo veiksmams, kurių jam negali būti pavedama atlikti. Pagal Civilinio kodekso 2.179 straipsnį prokuristas neturi teisės:  1. perleisti atstovaujamojo nekilnojamąjį daiktą (įmonę) ar suvaržyti teises į jį; 2. pasirašyti atstovaujamojo balansą ir mokesčių deklaraciją; 3. skelbti atstovaujamojo bankrotą; 4. duoti prokūrą; 5. priimti į įmonę dalininkus. Taip pat skirtingai nuo įgaliojimo, kuriame galima numatyti perįgaliojimo teisę, prokuristas negali perleisti savo įgaliojimų kitiems asmenims.

Atstovaudamas juridinį asmenį prokuristas pasirašo nurodydamas savo pareigas – prokuristas, arba priimtą šių pareigų trumpinį „pp“.

Prokūra gali būti atšaukiama juridinio asmens arba prokuristas pats gali jos atsisakyti. Prokūra taip pat pasibaigia, kai juridiniam asmeniui, išdavusiam prokūrą, pradedama nemokumo, reorganizavimo ar likvidavimo procedūros.

UAB Juriscon teisininkai suteikia teisines konsultacijas dėl prokuristo įgaliojimų bei atlieka reikalingas prokūros išdavimo, registravimo ar atšaukimo paslaugas.