Užsieniečių darbuotojų atvykimas paskelbus šalyje ekstremalią padėtį

Šalies Vyriausybei imantis priemonių kovojant su COVID-19 plitimu užsieniečių kelionėms į šalį ir iš šalies keliami papildomi reikalavimai. Su sunkumais susiduria šalių, turinčių bevizį režimą su Lietuva ir kitomis Europos Sąjungos šalimis piliečiai, kadangi atvykimas į šalį leidžiamas tik nacionalines vizas ar leidimus gyventi turintiems užsieniečiams. Vis dėlto lietuviškai įmonei (UAB, MB) pasikviesti į šalį naują darbuotoją užsienietį įmanoma – svarbu padaryti tai tinkamai parengus visus reikalingus dokumentus ir laikantis ekstremalios situacijos metu taikomų reikalavimų užsieniečių atvykimui.

Visų pirma, UAB (MB) vadovai turi atsisakyti prašymo leidimui gyventi išduoti pateikimo naujam kviečiamam darbuotojui. Reikia pradėti nuo nacionalinės vizos ir jeigu darbuotojo profesija nėra įtraukta į atnaujintą trūkstamų profesijų sąrašą, reikalingas leidimas dirbti, kurio originalas turi būti siunčiamas užsienyje esančiam darbuotojui. Ten užsienietis kreipiasi dėl nacionalinės vizos gavimo, o atvykęs su viza privalo laikytis 10 dienų izoliavimosi režimo arba per 48 valandas nuo atvykimo atlikti testą. Šių reikalavimų laikymąsi užtikrina darbdaviai, patekdami konsulinėms įstaigoms užsienyje raštišką įmonės (UAB, MB) vadovo pasirašytą įsipareigojimą. Užsieniečio buvimas šalyje su nacionaline viza leidžia jam kreiptis dėl leidimo gyventi išdavimo ateityje. Teisės aktuose numatytos išimtys užsieniečiams, kurie yra Lietuvos rezidentų šeimos nariai, ir aukštos kvalifikacijos darbuotojams. Šeimos nariai gali atvykti į Lietuvą ir kreiptis dėl leidimo gyventi šeimos susijungimo pagrindu ir su Šengeno viza, o įmonė (UAB, MB), norinti pasikviesti aukštos kvalifikacijos specialistą, gali iš karto kreiptis dėl leidimo gyventi išdavimo darbuotojui jam neatvykus į Lietuvą. Tuomet prašymas nagrinėjamas nuotoliniu būdu, o darbuotojas atvyksta pateikti dokumentų originalus ir atsiimti pagamintą kortelę jau po sprendimo priėmimo. Svarbu, kad bet kuriuo atveju taikomi užsieniečių atvykimo kontrolės reikalavimai: laikinas izoliavimasis ar testo atlikimas. Pažymėtina, kad atvykęs į Lietuvą darbuotojas taip pat gali būti siunčiamas į komandiruotę, tik kirsdamas sieną turi pateikti kelionės būtinumą ir teisėtumą patvirtinančius dokumentus, kuriuos ruošia darbdavys (UAB, MB).

UAB Juriscon komanda gali sutekti išsamią konsultaciją dėl darbuotojų užsieniečių teisėto atvykimo ir įdarbinimo ekstremalios situacijos metu.