MB (mažųjų bendrijų) narių SODRAI mokami mokesčiai

Pastaruoju metu populiarėja mažosios bendrijos (MB) steigimas, nes manoma, kad MB apmokestinimas yra mažesnis. MB mokesčiai išsiskiria tuo, kad yra daugiausia skirtingų būdų, kaip apmokestinami MB nariai.

MB steigėjai įsteigę MB vadinami jos nariais. MB steigėjai ir nariai gali būti tik fiziniai asmenys, jų gali būti iki 10. MB įstatyme nurodyta, kad MB narys negali turėti darbo santykių su MB, bet gali išsiimti lėšas asmeniniams poreikiams kiekvieną mėnesį.

MB nariai priskiriami savarankiškai dirbantiems asmenims. Kai MB narys per kalendorinį mėnesį išsiima iš MB asmeniniams poreikiams lėšų sumą, susijusią su darbo santykiais, nuo kurios skaičiuojamos įmokos, iki kito mėnesio 15 d. turi pateikti SAV pranešimą apie savarankiškai dirbančius asmenis.

2018 m. įsigaliojo naujas VSD ir PSD įmokų skaičiavimas – jos mokamos nuo 50 proc. asmeniniams poreikiams išsiimtų lėšų sumos (kuri deklaruojama kaip su darbo santykiais susijusios pajamos, pajamų rūšies kodas 02).

VSD įmokų mokėti nebereikia, jei lėšos neišimamos. PSD įmokas reikia mokėti, jei narys nėra draustas privalomuoju sveikatos draudimu (darbo sutartis; nėštumo, gimdymo atostogos; studijos, valstybės paskirta pensija ir kt.). Be to, PSD įmoka turi būti ne mažesnė nei 9 proc. nuo minimalios mėnesio algos, t.y 400 EUR X 9 proc.=36 EUR.

Taip pat yra taikomos lengvatos, kada galima nemokėti VSD įmokų, nors lėšos ir išsiimamos:

  • MB nariui tai pirma savarankiška veikla nuo 2018.01.01 (pirmaisiais veiklos metais);
  • MB narys gauna (jiems yra paskirta) pensija ar netekto darbingumo (invalidumo) pensija;
  • MB narys gauna šalpos pensiją ar šalpos kompensaciją, išskyrus šalpos našlaičių pensiją;
  • MB narys gauna pensiją iš ES narės;
  • MB narys yra laisvės atėmimo vietose, psichikos sveikatos priežiūros įstaigose;
  • MB narys sukakęs senatvės pensijos amžių.

Svarbu paminėti, kad sumokėjus mažesnę VSD įmoką nei būtų nuo MMA, laikoma, kad narys neužsidirba pilno mėnesio darbo stažo pensijai gauti, o jei VSD įmokos nemokamos, šis laikotarpis neįskaitomas į socialinio draudimo stažą.

VSD ir PSD įmokų tarifai, mokėjimo tvarka

VSD įmokų tarifas yra 30,3 proc., arba 32,3 proc., jei MB narys dalyvauja pensijų kaupime papildomai.

PSD įmokų tarifas – 9 proc.

Jei MB vadovas yra ir jos narys, dirbdamas pagal civilinę paslaugų sutartį jis privalo mokėti tik Gyventojų pajamų mokestį (GPM) – 15 proc. Kai MB vadovas nėra narys, socialinės įmokos skaičiuojamos pagal civilinę paslaugų sutartį gautas pajamas, nuo jų skaičiuojamas GPM. Mokesčiai apskaičiuojami ir mokami tokie pat kaip ir visiems samdomiems darbuotojams:

34,3 proc. (draudėjui 25,3 proc., apdraustajam 9 proc.), + 2 proc. apdraustajam, jei pensijai kaupiama papildomai.

VSD ir PSD įmokos mokamos kartą per mėnesį, ne vėliau kaip iki paskutinės to mėnesio dienos.